EN HR
  • Slava kurvi (in memoriam Michael Glawogger)

    Info

    Redatelj: Michael Glawogger
    Scenarist: Michael Glawogger
    Producent: Erich Lackner, Tommy Pridnig, Peter Wirthensohn, Mirjam Quinte, Pepe Danquart
    Direktor fotografije: Wolfgang Thaler
    Montaža: Monika Willi
    Glazba: Tricky, CocoRosie, Bunny Lake, Maike Rosa Vogel, Samina Chowdhury, PJ Harvey, El grupo musical del Sembrador, El Quinteto de la Zona

    Zemlja: Njemačka, Austrija
    Godina: 2011.
    Trajanje: 110'

    Sinopsis

    Posljednji dio Glawoggerove trilogije o globalizaciji ('Megacities', 1998. i 'Workingman's Death', 2005.) 'Slava kurvi' - filmski je triptih o najstarijem zanatu na svijetu koji se fokusira na tri države, tri jezika i tri religije.

    Bez senzacionalizma, lažne patetike i osuđivanja, te uz nevjerojatno blizak pristup protagonistima (kako prostitutkama tako i klijentima), Glawogger je snimio film o ženama, prostitutkama i seksualnim radnicama u Tajlandu, Bangladešu i Meksiku. U svijetu u kojem je najintimniji ljudski čin roba, ove žene su psihički i fizički iskusile sve što se može dogoditi između muškarca i žene. Za ta su iskustva oduvijek dobijale novac, no nikada im nije donio osobito materijalno bogatstvo.

    'Slava kurvi' kompleksna je priča koja ne osuđuje i ne proziva nego istražuje uvjete rada i sve što je potrebno da bi se u njima preživjelo. Soundtrack koju potpusuju PJ Harvey i CocoRosie, čini se, funkcionira kao neizgovoreni Glawoggerov komentar. 


    Nagrade i festivali

    Venice Film Festival – Special Orizzonti Jury Award - nagrada žirija

    Životopis redatelja

    Michael Glawogger je redatelj, scenarist i snimatelj igranih i dokumentarnih filmova. Afirmirao se u rodnoj Austriji sredinom devedesetih, da bi svjetski ugled stekao 1998. dugometražnim, poliptih dokumentarcem 'Megacities' u kojem uspoređuje iskustvo življenja u milijunskim gradovima različitih kultura i kontinenata.

    Tijekom dvijetisućutih snima i nekoliko zapaženih igranih filmova od kojih je najpoznatiji – 'Slumming'. Međutim, potpunu slavu stječe drugim od svojih globalnih dokumentarnih omnibusa, filmom 'Workingman’s Death' ('Smrt radnika') koji prikazuje sudbinu manualnog rada u današnjem, dobrim dijelom, postindustrijskom svijetu.

    Iz kritika

    'Mnogo je filmova koji se usput ili kao središnjom temom bave prostitucijom, no ako postoji film koji se može smatrati nezaobilaznom filmskom “biblijom” prostitucije, onda je taj film ovog tjedna mogla vidjeti publika na filmskom festivalu u Veneciji' - Jurica Pavičić


    '...istodobno fascinantan i problematičan, lucidan i egzotičan..' - The Film Stage

    'Dokumentarac austrijskog redatelja Michaela Glawoggera o tri bordela na različitim stranama svijeta osvještava a pri tome ne eksploatira' - The Hollywood Reporter