Napeta drama o obiteljskom nasilju nagrađena Srebrnim lavom za režiju u Veneciji. Miriam i Antoine Besson tek su se razveli. Miriam traži...
Redatelj: Joachim Trier
Scenarist: Joachim Trier, Eskil Vogt
Producent: Thomas Robsahm
Produkcijska kuća: Motlys, Film i Väst, Le Pacte, Snowglobe, Copenhagen Film Fund, Filmpool Nord, B-Reel, Don’t Look Now
Direktor fotografije: Jakob Ihre
Montaža: Olivier Bugge Coutte
Glumci: Eili Harboe, Kaya Wilkins, Ellen Dorrit Petersen, Henrik Rafaelsen, Grethe Eltervag
Zemlja: Norveška, Švedska, Francuska, Danska
Godina: 2016.
Trajanje: 116'
Početak prikazivanja: 26. 4. 2018.
Nadnaravni romantični triler o Thelmi, neobičnoj bojažljivoj djevojci koja dolazi na studij u Oslo. Odgojena u strogoj religijskoj obitelji, Thelma se svake večeri čuje sa svojim roditeljima koji pokazuju uznemirujuće zanimanje za svaki detalj njezine svakodnevice. U Oslu upoznaje mladu studenticu Anju te se između njih razvije privlačnost. Istovremeno Thelmu počinju mučiti misteriozni napadaji praćeni zastrašujućim telekinetičkim moćima. Jednoga dana Anja nestaje. Joachim Trier jedan je od najpoznatijih norveških redatelja. Njegov film Oslo, 31. kolovoza prikazan je u konkurenciji 9. ZFF-a, a u programu Ponovno s nama 2015. je prikazan i Trierov hvaljeni film Glasnije od bombi.
Toronto International Film Festival 2017
Chicago International Film Festival 2017
Norwegian International Film Festival Haugesund 2017 – Norwegian Film Critics Award
Zagreb Film Festival 2017 - natjecateljski program Ponovno s nama
Joachim Trier rođen je u Kopenhagenu. Njegov dugometražni prvijenac 'Repriza nagrađen' je na mnogim uglednim festivalima. Trierov drugi film 'Oslo, 31. kolovoza' prikazan je u programu Izvjestan pogled u Cannesu, a 'Glasnije od bombi' uvršten je u konkurenciju tog prestižnog festivala.
Redatelj: Ingmar Bergman
Scenarist: Ingmar Bergman
Producent: Jörn Donner
Produkcijska kuća: Cinematograph AB, Svenska Filminstitutet (SFI), Gaumont
Direktor fotografije: Sven Nykvist
Montaža: Sylvia Ingemarsson
Glazba: Daniel Bell
Glumci: Bertil Guve, Pernilla Allwin, Gunn Wĺllgren, Börje Ahlstedt, Allan Edwall.
Zemlja: Švedska, Francuska, Zapadna Njemačka
Godina: 1982.
Trajanje: 188'
'Fanny i Alexander' jedan je od Bergmanovih najuniverzalnijih filmova kojim je pokušao dočarati putovanje ljudskog života i na celuloidnu vrpcu prenijeti sve strahove i želje ljudskog duha. Priča je to o odrastanju u imućnoj umjetničkoj obitelji Ekhdal, ispričana kroz oči 10-godišnjeg dječaka Alexandra i njegove mlađe sestre Fanny. Nakon iznenadne očeve smrti njihova se majka odlučuje ponovno udati. Fanny i Alexander moraju se preseliti u dom svog krutog i prilično bešćutnog očuha, svećenika Vergerusa... Film je tematski i stilistički podijeljen u tri djela, a svaki od njih prikazuje drugi aspekt obiteljskog života.
Venecijanski filmski festival 1983. - nagrada FIPRESCI
Oscari 1984. - šest nominacija, nagrade u četiri kategorije (najbolji strani film, fotografija, scenografija i kostimografija)
Zlatni globus 1984. - najbolji strani film
BAFTA 1984. - najbolja fotografija
Ingmar Bergman (Uppsala, 14. srpnja 1918. - Fårö, 30. srpnja 2007.) smatra se jednim od najvećih i najutjecajnijih redatelja modernog filma. Režirao je 62 filma, od kojih je većinu napisao, a režirao je i više od 170 kazališnih komada.
Velika dvorana
4.5. Petak, 19:00
Redatelj: Bojana Burnać
Scenarist: Bojana Burnać
Producent: Oliver Sertić
Produkcijska kuća: Restart label
Direktor fotografije: Bojana Burnać
Montaža: Jelena Maksimović
Zemlja: Hrvatska
Godina: 2017.
Trajanje: 72'
Početak prikazivanja: 4. 5. 2018.
Moj život bez zraka donosi netremičan pogled u začudan svijet čovjeka čiji se najvažniji trenuci događaju pod vodom za vrijeme samo jednog strogo kontroliranog daha. Neprestano pomičući granice tjelesnosti on uporno odlazi onkraj mogućeg, vjerujući kako će po neizvjesnom povratku na površinu još jednom postati najbolji.
Goran je svjetski rekorder u ronjenju na dah – čovjek čiji se najvažniji životni trenuci događaju onda kada pod vodom snagom volje nadilazi vlastitu ljudskost, kako bi naizgled osigurao vječnost. Njegov je put prekriven tišinom i koncentracijom što je iziskuju svakodnevni susreti s prolaznošću. Kako bi u onome čime se bavi ostao najbolji on svakodnevno ispituje vlastite granice riskirajući da ih prijeđe i zato bude nepovratno kažnjen. Moj život bez zraka prenosi osjećaj koji imamo kad zaronimo u plavetnilo – onaj kompleksan spoj uzbuđenja, straha, neizvjesnosti i moći prekrivenih zujanjem tišine.
Međunarodni festival dokumentarnog filma u Torontu Hot Docs 2017.
Međunarodni filmski festival u Karlovim Varima 2017.
Međunarodni festival dokumentarnog i kratkometražnog filma DokuFest 2017. – Najbolji balkanski debitantski film
ZagrebDox 2018.
Bojana Burnać rođena je 1981. u Sisku, a živi u Zagrebu. Magistrirala je na Odsjeku filmskog snimanja Akademije dramskih umjetnosti u Zagrebu. Direktorica je fotografije igranih, dokumentarnih i eksperimentalnih filmova, kratkometražnih i dugometražnih. Prva snimateljica u povijesti hrvatske kinematografije koja je snimila dugometražni igrani film.
Podvodna snimateljica. Roni na dah. Napredna ronilačka spasiteljica, roni u ledu, roni u spiljama. Speleologinja. Solo planinarka. Redateljica dugometražnog dokumentarnog filma 'Moj život bez zraka', njezina redateljskog prvijenca.
Redatelj: Samuel Maoz
Scenarist: Samuel Maoz
Producent: Michael Weber, Viola Fügen, Eitan Mansuri, Cedomir Kolar, Marc Baschet, Michel Merkt
Produkcijska kuća: Spiro Films, Pola Pandora Filmproduktions GmbH, A.S.A.P. Films, KNM, Bord Cadre Films, Arte France Cinema
Direktor fotografije: Giora Bejach
Montaža: Arik Lahav Leibovich, Guy Nemesh
Glumci: Lior Ashkenazi, Sarah Adler, Yonatan Shiray, Gefen Barkai, Dekel Adin, Shaul Amir, Itay Exlroad, Danny Isserles, Itamar Rotschild, Roi Miller, Arie Tcherner, Yehuda Almagor, Shira Haas, Karin Ugowski
Zemlja: Izrael, Njemačka, Francuska, Švicarska
Godina: 2017.
Trajanje: 113'
Kada im se na vratima pojave vojni predstavnici s vješću o sinovoj pogibiji, Michael i Dafna slamaju se pod teretom očaja. Izlizani izrazi sućuti i šuplje domoljubne fraze vojnih birokrata samo pogoršavaju situaciju. Dok Dafna bijeg traži u sedativima, Michael upada u vrtlog gnjeva, a onda doživljava iznenađenje čija nevjerojatnost gotovo parira nadrealnom vojnom iskustvu njegova sina Jonathana. Strukturiran u tri stilski različita dijela, Fokstrot iz nekoliko perspektiva prikazuje intenzitet i apsurd kulture militarizma. Naizmjence duboko emotivan i ironičan, s humorom koji ujeda gdje najviše boli, ovaj odvažan i vizualno impresivan film nagrađen je u Veneciji Srebrnim lavom.
Venice International Film Festival 2017 – Silver Lion Grand Jury Prize, Arca CinemaGiovani Award for Best Film, SIGNIS Award Special Mention; Toronto International Film Festival 2017; Telluride Film Festival 2017
Samuel Maoz rođen je u Tel Avivu 1962. Kao mladi vojnik bio je član posade tenka. No tek kad je 1982 izbio rat, spoznao je sve strahote artiljerijskog posla. Studirao je snimanje na izraelskoj školi Beit Tzvi. Osvojio je Zlatnog Lava u Veneciji za dugometražni prvijenac 'Libanon'.
Redatelj: Jonas Carpignano
Scenarist: Jonas Carpignano
Producent: Jon Coplon, Paolo Carpignano, Ryan Zacarias, Gwyn Sannia, Rodrigo Teixeira, Marc Schmidheiny, Cristoph Daniel, Carole Scotta, Julie Billy, Tomas Eskilsson, Sean Wheelan
Produkcijska kuća: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
Direktor fotografije: Tim Curtin
Montaža: Alfonso Gonçalves
Glumci: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amato
Zemlja: Italija, SAD, Francuska, Švedska
Godina: 2017.
Trajanje: 120'
Početak prikazivanja: 14. 6. 2018.
Slobodni nastavak Carpignanova prvog filma Mediterraneo prikazanog 2015. na ZFF-u u sklopu Dana LUX filma. Tinejdžer Pio Amato živi u A Ciambri, malenoj romskoj zajednici u Kalabriji. Sa svojih 14 godina, odavno je za sobom ostavio dane djetinje nevinosti. Pije, puši i jedan je od rijetkih koji se bez poteškoća kreću između različitih etničkih skupina u susjedstvu – lokalnih Talijana, afričkih imigranata i Roma, kojima i sam pripada. Pio posvuda slijedi starijeg brata Cosima, usvajajući pritom vještine potrebne da preživi na ulicama grada. Kada Cosimo nestane, Pio mora odlučiti je li doista spreman postati muškarcem. Pronicljiv uvid u jednu od marginaliziranih zajednica južne Italije. Iza filma stoji i Martin Scorsese kao njegov izvršni producent. U programu 15 dana autora u Cannesu osvojio nagradu Europa Cinemas Label.
Cannes Film Festival – Directors' Fortnight 2017. – nagrada Europa Cinemas Label
Bergen International Film Festival 2017. – Cinema Extraordinaire
Zagreb Film Festival 2017. - glavni natjecateljski program
Nagrade David di Donatello 2018. - najbolja režija, najbolja montaža
Jonas Carpignano rođen je 1984. godine. Živi u SAD-u i Italiji. Filmovi mu se prikazuju na renomiranim festivalima poput Cannesa, Venecije i na SXSW-u. Kratki film 'A Chjána' osvojio je nagradu Controcampo u Veneciji.
Redatelj: Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
Scenarist: Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
Producent: Nicola Giuliano, Francesca Cima, Carlotta Calori, Massimo Cristaldi
Produkcijska kuća: Indigo Film, Cristaldi Pics, Rai Cinema, Mact Productions, JPG Films, Ventura Film, RSI-Radiotelevisione Svizzera
Direktor fotografije: Luca Bigazzi
Montaža: Cristiano Travaglioli
Glumci: Julia Jedlikowska, Gaetano Fernandez, Corinne Musallari, Andrea Falzone, Federico Finocchiaro
Zemlja: Italija, Francuska, Švicarska
Godina: 2017.
Trajanje: 122'
U malenom sicilijanskom selu na rubu šume, nestaje 13-godišnji Giuseppe, sin mafijaškog ubojice koji je počeo surađivati s policijom. Luna, Giuseppeova kolegica iz razreda koja je zaljubljena u njega, odbija prihvatiti njegov misteriozni nestanak. Ona se buni protiv „kodeksa tišine“ koji vlada otokom i ponire u mračni svijet kriminalnog podzemlja koji ga je progutao. Inspiriran istinitim događajem koji je užasnuo Italiju, ovaj žanrovski spoj trilera i gotičke bajke mračna je nadnaravna priča o gubitku nevinosti i kritika prestrašenog društva otupjelog na okrutnu kriminalom zatrovanu svakodnevicu. Film Rita redateljskog dua Grassadonije i Piazze proglašen je najboljim kratkim filmom na 8. ZFF-u. 2014. je na ZFF-u prikazan i njihov cjelovečernji film Salvo.
Cannes Film Festival – Tjedan kritike 2017.
Sundance Film Festival 2017. – nagrada Sundance Institute/Mahindra Global Filmmaking za scenarij
Chicago International Film Festival 2017.
Zagreb Film Festival 2017. - natjecateljski program Ponovno s nama
Nagrade David di Donatello - najbolji adaptirani scenarij
Fabio Grassadonia i Antonio Piazza scenaristi su i redatelji. U ljeto 2009. debitirali su kao redatelji filmom 'Rita'. Za svoj prvi cjelovečernji film 'Salvo' osvojili su Grand Prix na Tjednu kritike u Cannesu.